تاريخ : 12/5/2013 12:00:00 AM
کد مطلب: 142
انتظارات آيت‏ الله‏ مشکينى از حوزه علميه قم   در سال ۱۳۵۲

انتظارات آيت‏ الله‏ مشکينى از حوزه علميه قم در سال ۱۳۵۲

انتظارات آيت‏ الله‏ مشکينى از حوزه علميه قم   در سال ۱۳۵۲ (مرورى بر نامه آيت‏ الله‏ مشکينى در اسفند ماه ۱۳۵۲ درباره دستگيرى و تبعيد و مسائل جارى در حوزه علميه قم)

آيات منتظرى و مشکينى به دليل تقريظى که بر کتاب شهيد جاويد نوشتند، بيشتر در تيررس  حملات ولايتى ‏ها قرار گرفتند. سال ۵۲ اين فشارها مضاعف شد و زمانى که آيت‏ الله‏ مشکينى در  تابستان ۵۲ قصد عزيمت به اردبيل داشت، سيد ابراهيم ميلانى (با آيت‏ الله‏ ميلانى معروف خلط  نشود) نامه‏ اى عليه وى به يکى از علماى اردبيل نوشت. همچنين در همين سال با دستگيرى اعضاى گروه ابوذر در قم که براى به دست آوردن اسلحه، باعث کشته شدن پاسبانى شده بودند،  به دليل ارتباط آنان با روحانيان قم، حدود سى نفر از علما از جمله آيت ‏الله‏ مشکينى، به سه سال  اقامت اجبارى در مناطق مختلف محکوم شدند. در همين شرايط وى راهى مشکين‏ شهر مى‏ شود  و در اين شهر استقبال شايانى از وى صورت مى‏ گيرد. البته اعلاميه ‏اى در اردبيل عليه وى به عنوان  کسى که «منکر علم امامت» است منتشر مى‏ شود.

  آيت ‏الله‏ مشکينى در مشکين‏ شهر دستگير و به ماهان کرمان فرستاده  مى ‏شود. وى هفت ماه پس از تبعيدش به ماهان نامه‏ اى مى‏ نويسد در حالى ‏که مخاطب نامه در  خود نامه مشخص نيست، اما آشکار است که از دوستان نويسنده است. اطلاعات خارج از اين نامه، بر آن است که نامه مزبور به آيت ‏الله‏ منتظرى اندکى پيش از نوروز ۱۳۵۲ نوشته شده است. اين نامه به دليل محتواى آن، مورد توجه برخى از مخاطبان قرار مى ‏گيرد و در تکثير آن مى ‏کوشند.

  در اين نوشتار، ضمن گزارش کوتاه از شرايط سال ۵۲ و مرتبط به آيت ‏الله‏ مشکينى، چرايى و  چگونگى نوشتن اين نامه، از زبان شيخ سليمان حيدرعلى ايوبى (از روحانيون اردبيلى که آن  زمان به ديدار آيت ‏الله‏ مشکينى رفته است) توضيح داده مى ‏شود و پس از مرورى بر موضوعات  مطرح ‏شده در نامه (علت تبعيد، اعتراض به عمل خلاف قانون، راجع به حوزه علميه قم،  رساله ‏هاى عمليه، سهم امام و طلاب محترم)، متن کامل نامه آورده مى ‏شود.

کليدواژه ‏ها: على مشکينى، حسينعلى منتظرى، شهيد جاويد، اردبيل.