تاريخ : 2/18/2014 12:00:00 AM
کد مطلب: 215
آیة الله ناصر مکارم شیرازی

آیة الله ناصر مکارم شیرازی

مرحوم آیة الله‏ مشکینی، صفات برجسته زیادی داشت. از ویژگی های ایشان، این بود که در تمام دوران انقلاب، در یک مسیر ثابت، بدون تغییر باقی ماند. کسانی بودند که در انقلاب درخشیدند و هم ردیف ایشان، یا پایین تر یا بالاتر از ایشان بودند. اما مسائلی پیش آمد، و تغییراتی در وضع آنها پیدا شد. ایشان از جمله کسانی بود که از اول تا آخر عمرش به انقلاب وفادار بود. این، یک دلیل دارد و آن این است که خود را مدیون انقلاب می دانست، نه طلبکار. بعضی ها خود را طلبکار می دانستند، و بعد از انقلاب، سهمی انتظار داشتند و آن سهم، مثلاً داده نشد. دیدیم که چه مشکلاتی پیش آمد، و الحمد لله‏ خداوند مشکل آنها را حل کرد و انقلاب به سلامت، مسیر خودش را ادامه داد. ایشان خودش را وامدار انقلاب و در خدمت انقلاب می دانست، طلبکار نمی دانست و الحمد لله‏ در یک مسیر ثابت تا آخر باقی ماند.

یکی دیگر از ویژگی های ایشان، تواضع است. ایشان فوق العاده آدم متواضعی بود. در میان ما معمول است که هر دیدی، بازدیدی دارد. اخلاقاً و ادباً باید چنین باشد. بارها شد که ایشان به دیدن من آمد، من به ایشان گفتم: «می‏خواهم بیایم بازدید، شما را ببینم»، ایشان می گفت: «همان بس است». اگر به مشهد می رفتیم و ایشان باخبر می شد، به دیدار ما می آمد. اخلاقاً سن ایشان از من بیشتر بود، و مردی محترم و از چهره های بارز انقلاب و روحانیت بود، اما وقتی می خواستیم بازدید برویم، آن طور می گفت.

از ویژگی های دیگر ایشان که قابل توجه است، شجاعت در اعتراف است؛ مثلاً این که: «ما در فلان مسئله، اشتباه کردیم». امروز، واقعاً برای همه ما از بزرگ تا کوچک لازم است، که روی حرف هایمان تعصبی نداشته باشیم. ما بشر و جایز الخطا هستیم، اشتباه می کنیم؛ پس با شجاعت بگوییم: «این مسئله اشتباه بود» و بدون تعصب برگردیم. من یادم هست در بعضی از مسائل که پیش می آمد، همه ما اشتباه هایی داشتیم، ولی ایشان با صراحت می گفت: «من خودم را جایز الخطا می دانم» یا مثلاً: «در این مسئله اشتباه کردم و اصلاح می کنم». این شجاعت در همه نیست، و اگر در همه باشد، واقعاً کارها سامان می یابد.

همین تواضع، در خطبه های نماز جمعه اش می درخشید. ایشان خیلی متواضعانه خطبه ها را اداء می کرد، و به همین دلیل خطبه های ایشان در نماز جمعه، خیلی مفید بود. شما کتاب هایشان را که نگاه کنید، می بینید [نام ایشان] با القاب ساده ای نوشته شده است.

خدایش رحمت کند، و زندگانی اش برای بسیاری از رهروان این راه، الگو بود. امیدوارم که خداوند درجات ایشان را که عالی است، عالی تر بگرداند.