تاريخ : 2/18/2014 12:00:00 AM
کد مطلب: 216
رهبرمعظم انقلاب حضرت آيةالله خامنه اى

رهبرمعظم انقلاب حضرت آيةالله خامنه اى

بسم الله‏ الرحمن الرحیم. به همه آقایان محترم خوش آمد عرض می کنم و از بیانات مفیدی که رئیس محترم مجلس خبرگان و نائب رئیس محترم، در آغاز جلسه امروز ما بیان کردند تشکر می کنم.

لازم می دانم با تأسف و تأثر فراوان، از مرحوم آیة الله‏ آقای مشکینی (رضوان الله‏ تعالی علیه) یاد کنم. حقیقتاً فقدان مرحوم آقای مشکینی، برای کشور ما، برای جامعه روحانیت ما، و برای مردم متدین ما یک ضایعه بود. ایشان حقاً، مصداق یک عالمِ دین، یک روحانی و یک مرد متقی و پرهیزگار بودند.

ریاست ایشان بر مجلس خبرگان، چیزی نبود که به آقای مشکینی اعتبار بدهد، بلکه قضیه به عکس بود. ریاست کسی مثل ایشان، حقاً مایه اعتبار و وزانتِ مجلس خبرگان بود.

ما با همه وجود، ضایعه فقدان ایشان را حس می کنیم، و لازم می دانم چند جمله ای در تجلیل از ایشان عرض بکنم.

 اولاً از لحاظ شخصیت فردی، مرحوم آقای مشکینی مصداق این فرمایش امیر المؤمنین علیه السلام بود که: «فالمتّقون فیها هم أهل الفضائل، منطِقُهُم الصواب ومَلبَسُهُم الاقتصاد وَمشیهُم التواضُع».[۱] یا: در یک جای دیگر در همین خطبه شریفه «وأمّا النهار فحلماءُ علماءُ ابرارُ أتقیاء».[۲] حقاً ایشان مصداق این جملات بود. با این که شخصیت کم نظیر ایشان در مجموعه کشور و روحانیون و حوزه علمیه، توجهات زیادی را به ایشان ایجاب می کرد و همین دام هایی که در راه های ماها معمولاً وجود دارد، این دام های دنیوی، اغترار به توجه مردم، اغترار به بالانشینی هایی که داریم، اما ایشان در این تجربه و این امتحان الهی هم، سربلند بیرون آمد؛ یعنی واقعاً باز مصداق این جمله حکیمانه [بود] که: «أرادتهم الدنیا فلم یریدوها».[۳] ایشان به سمت دنیا نرفت و به دنیا اقبال نکرد. این، شخصیت فردی این مردِ نظیف و نزیه و پرهیزگار و پارسا بود، حقاً و انصافاً.

از لحاظ شخصیت اجتماعی و سیاسی هم، ایشان یک فرد برجسته بودند؛ از یاران مخلص قدیمی انقلاب، و از کسانی که از اولین روزهای شروع این نهضت در قم، در میدان حضور داشتند. سختی هایی هم تحمل کردند، ضربه هایی هم خوردند، مشکلات متعددی از لحاظ سیاسی و آبرویی، برای ایشان پیش آمد، [و] همه را تحمل کردند. ایشان در طول سال های متمادی تا پیروزی انقلاب، [و بعد] از پیروزی انقلاب، سر از پا نشناخته، حقاً ـ تا آن جایی که من اطلاع دارم و کاملاً هم از آنچه گذشته مطلعم ـ علماً، عملاً، سیاسیاً، نطقاً، جسماً و روحاً، در خدمت انقلاب، و در خدمت نظام جمهوری اسلامی بودند. [ایشان] مردی شجاع، صریح، زمان شناس و اهل اقدام و عمل بود. آن جایی که وظیفه را تشخیص می داد، بدون ملاحظه و مجامله وارد میدان عمل می شد. اینها چیزهایی است که ما به آنها خیلی احتیاج داریم، و در خودمان و در مجموعه مان باید این چیزها را روز به روز بیشتر کنیم. امیدواریم ان شاء الله‏ خداوند متعال، رحمت و رضوان خود را بر ایشان نازل کند، و او را از آنچه خدمت و مجاهدت کرد، پاداش نیکو عنایت کند، [و به] ما هم توفیق بدهد که در همین راه و در همین ممشا حرکت کنیم.


[۱]. نهج البلاغه، از خطبۀ ۱۹۳.

[۲]. نهج البلاغه، از خطبه ۱۹۳.

[۳]. همان.