تاريخ : 5/14/2014 12:00:00 AM
کد مطلب: 241
نشست خبری همایش بزرگداشت آیة الله مشکینی برگزار شد.

نشست خبری همایش بزرگداشت آیة الله مشکینی برگزار شد.

نشست خبری همایش بزرگداشت آیة الله مشکینی، ۲۱ اردیبهشت در موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث برگزار شد.

در این نشست که دبیر علمی همایش، حجة الاسلام و المسلمین مهریزی؛ معاون فرهنگی موسسه دارالحدیث، حجة الاسلام و المسلمین سبحانی نیا و مدیر اجرایی همایش، حجة الاسلام و المسلمین خوش قلب حضور داشتند، از برنامه ها، زمان و مکان همایش خبر داده شد.

به گفتۀ دبیر علمی همایش، مراسم همایش بزرگداشت آیة الله مشکینی پنج شنبه، ۲۵ اردیبهشت، در تالار علامه مجلسی موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث در قم برگزار خواهد شد. این مراسم از ساعت ۸:۳۰ صبح با خیرمقدم آیة الله ری شهری و قرائت پیام مقام معظم رهبری آغاز خواهد شد.

سخنران افتتاحیه مراسم، رئیس مجلس خبرگان، آیة الله مهدوی کنی است. دو مقاله از حجج اسلام مهدوی راد و جعفریان در این همایش ارائه خواهد داده شد.

در انتها، این مراسم با سخنرانی آیة الله استادی و رونمایی از مجموعه آثار آیة الله مشکینی ساعت ۱۲:۳۰ به پایان خواهد رسید.

حجتالاسلام والمسلمین مهدی مهریزی گفت: فعالیتهای مرتبط با این همایش از سال ۹۰ آغاز شده است.

وی با بیان اینکه این همایش ۲۵ اردیبهشت برگزار می‌شود، افزود: این همایش قرار بود که در اوایل سال قبل برگزار شود که به دلیل برخی مباحث به‌ویژه در بخش علمی به اوایل امسال موکول شد؛ با توجه به ویژگیهای خاص شخصیتی مرحوم مشکینی گروههای متعددی در این همایش شرکت دارند و فعالیتهای علمی متعددی نیز در این رابطه انجام شده است.

دبیر علمی همایش نکوداشت آیتالله مشکینی عنوان کرد: ایشان یکی از شخصیتهای برجسته جهان تشیع بودند که فعالیتهای علمی، اخلاقی، اجرایی و اجتماعی متعددی بر عهده داشتند و از خدوم‌ترین نیروهای انقلاب اسلامی و حتی پیش از انقلاب بودند.

وی گفت: دبیرخانه همایش سه فعالیت را به‌صورت موازی به انجام رساند که در بخش اول، ۲۵ اثر در بخش مکتوب حاوی آثار ایشان منتشر شده است و از آنجایی که بسیاری از کتب ایشان در قطعهای مختلف منتشر شده، تمام منشورات ایشان در قالب یک دوره ۵۰ جلدی به‌عنوان مجموعه آثار منتشر شده است.

مهریزی با بیان اینکه آثار ایشان در بخشهای مرتبط با قرآن و حدیث، اصول فقه، فقه، اخلاق، تفسیر و ... در این قالب منتشر میشود، اظهار کرد: آثار ایشان بالغ بر ۳۰ هزار صفحه وزیری است که به چاپ رسیده است.

وی گفت: مجموعه گفتارها، سخنرانیها و خطبههای ایشان نیز پیاده‌سازی شده و در مجلدات خاص و طبقه‌بندی شده منتشر خواهد شد، همچنین سه شماره خبرنامه نیز در این رابطه به چاپ رسیده است.

وی با بیان اینکه ۵۰ مقاله به دبیرخانه همایش رسیده است و از این تعداد دو مقاله در همایش قرائت می‌شود، تأکید کرد: در کنار این خبرنامه دو نرم‌افزار مجموعه آثار و ترجمه قرآن ایشان نیز با صدای عباس سلیمی تولید شده است.

مهریزی اظهار کرد: هشت جلد تفسیر روان و ده جلد شرح استدلالی بر تحریرالوسیله امام خمینی(ره) از جمله آثار این عالم است که منتشر شده است.