تاريخ : 5/22/2014 12:00:00 AM
کد مطلب: 247
 همایش بزرگداشت در اردبیل

همایش بزرگداشت در اردبیل

آیة الله میرزا علی مشکینی، متولد آذر ماه ۱۳۰۰ شمسی (ربیع الثانی ۱۳۴۰ قمری) در روستای «آلنی» از توابع مشکین‌شهر در استان اردبیل است. از این رو، پس از برگزاری همایش بزرگداشت آیة الله مشکینی در قم، همایش دیگری نیز در بزرگداشت این شخصیت علمی و سیاسی در شهر اردبیل برگزار می‌شود.

به همین مناسبت، یادداشتی از سوی حجة الاسلام و المسلمین سیّد حسن عاملی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر اردبیل و نماینده استان در مجلس خبرگان رهبری، صادر شده است. همچنین گفتگوی کوتاهی با آقای سید ناصر اسحاقی، دبیر اجرایی همایش بزرگداشت آیة الله مشکینی در اردبیل انجام یافته که در ادامه می‌خوانید.

یادداشت نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر اردبیل

بسم الله الرحمن الرحیم.

هنر انسان‌های بزرگ، جامعیت آنهاست و از این رو نمی‌توان وصفی از آنها را معیار تشخّص آنها قرار داد. تقوای بدون بصیرت، به درد نمی‌خورد و بصیرت بدون شجاعت، مسیر را باز نمی‌کند و شجاعت بدون تقوا، جز اضاعه حقوق نتیجه‌ای به بار نمی‌آورد.

همچنان که امام(ره) در بارۀ مقدّس اردبیلی می‌فرماید «ایشان بین تقوا و جرأت در فتوا جمع کرده بود؛ مقدّس اردبیلی، اتقی بود و در عین حال، المشکک فی کل امر بدیهی!»، حضرت آیة الله مشکینی نیز جامع فضایل فوق بود و با همین جامعیت، نقش فوق‌العاده در شکل‌گیری انقلاب اسلامی و استدامه آن داشت.

برگزاری همایش به یاد این گونه شخصیت‌های علمی‌، اخلاقی و سیاسی، نیاز جامعۀ ماست نه نیاز آن بزرگان. این تجلیل‌ها، هم اداء دین جامعه به اصلی‌ترین ذوی‌الحقوق و ولی‌نعمتان جامعه است، و هم معرفی سرمایه‌های بزرگ تربیتی جامعه به نسل جدید، و بهانه‌ای تا افکار و اندیشه و آثار آنها در دسترس کسانی قرار بگیرد که توفیق معاصرت یا درک فیض آنها را از نزدیک نداشته‌اند.

استان اردبیل و خطّۀ نخبه‌پرور مشکین‌شهر، به ظهور چنین بزرگانی که در تاریخ کشور ما نقش حیاتی داشته و نام ماندگار پیدا کرده‌اند، مباهات می‌کند و سر به آسمان می‌ساید. طبعاً برای دوام این سلسله نورانی، ما احتیاج به سرمایه‌گذاری عظیم فرهنگی و تربیتی داریم و بدون تردید اساتید و معلمین بزرگ، نقش اصلی را در این عرصه ایفا خواهند کرد.

هر که ز دولت اثری یافته / از دم صاحب نفسی یافته

به روح بزرگ آن عالم عامل و عارف واصل و سیاستمدار متعهّد، درود می‌فرستیم و تضاعف حسنات و مقامات و درجات آن عزیز را از خداوند متعال خواستاریم.

گفتگو با دبیر اجرایی همایش بزرگداشت آیة الله مشکینی در اردبیل

ـ جناب آقای اسحاقی! به ویژگی‌های شخصیتی و جایگاه سیاسی اجتماعی آیة الله مشکینی اشاره کوتاهی بفرمایید.

جایگاه حضرت آیة الله مشکینی چه در ساحت سیاسی و اجتماعی و چه علمی و فقهی، همان «امناء الرسل» بود. ایشان واجد یک شخصیت جامع علم و عمل و تقوا و جهاد بودند. من هر وقت ایشان را زیارت می‌کردم این آیه قرآن در جلوی چشمانم مجسم می‌شد: «قُل اِنَّ صَلاتی وَ نُسُکی وَ مَحیایَ وَ مَماتی لله رُبِّ العالَمین (سورۀ انعام، آیۀ ۱۶۲).

ـ معظّم‌له نقش ممتازی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران دارند. کدام خصیصه رفتاری ایشان را برجسته می‌دانید که باعث شد این عالم دینی به جایگاه والایی دست پیدا کند؟

ایمان و باور آیة الله مشکینی به حقایق قرآنی، وعده‌های خداوند و درستی راه انبیاء الهی، از ایشان یک شخصیت سترگ و مبارز و در عین حال لیّن و متواضع ساخته بود. به عبارت دیگر، حضرت آیة الله مشکینی، در سامانه رفتار دینی آن چنان که در قرآن و سنّت معروف است، وارد شده بودند. تمام وجودشان، وقف معارف و علوم اهل بیت(ع) و تمام وجودشان تجلّی انسان معیار و دین‌مدار بود.

ـ همایش بزرگداشت آیة الله مشکینی در اردبیل با چه اهدافی برگزار می شود؟

شناساندن سیمای تابناک بزرگان علمی و رهبران نهضت جهانی اسلام برای نسل جدید، از وظایف دینی و ایمانی آحاد جامعه است. این که داستان انبیاء عظام به آن صورت در قرآن نقل شده است، برای قصه‌گویی نیست؛ برای تربیت و انسان‌سازی است. نقل نقش و تأثیر بزرگانی همچون آیة الله مشکینی در جریان نهضت اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی، برای تربیت نسل جدید رهبران اجتماعی و پروراندن حس مسئولیت‌پذیری دینی، بسیار حائز اهمیت است. نسل حاضر باید بداند این گنج کنونی، حاصل رنج طاقت‌سوز انسان‌های بزرگی همچون امام خمینی و همراهان نستوه ایشان نظیر آیة الله مشکینی است.

ـ از نقش و جایگاه اردبیل و مشکین‌شهر در تاریخ معاصر و برگ زرین انقلاب اسلامی ایران، بگویید.

اردبیل و مشکین‌شهر، همه هویّت، آزادگی و دینداری و دین‌بانی خود را مدیون اهل بیت عصمت و طهارت(ع) هست. در طول تاریخ، با تمسّک به اهل بیت(ع)، در خط سبز علوی و نهضت سرخ حسینی پیشتاز بوده‌اند. همه رمز و راز عزّت و آزادگی این مردم، در پیوستن به ائمه اطهار(ع) قابل رمزگشایی است. تا این هویّت و این پیوستگی و این علاقه و ارادت هست، آن نقش‌آفرینی‌ها و آرمان‌پردازی‌های مقدّس و جایگاه رفیع، همچنان مستدام خواهد بود.