تاريخ : 6/18/2014 12:00:00 AM
کد مطلب: 255
حجة‌الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی

حجة‌الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی

 اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم و صلی الله علی سیدنا و نبینا، حبیب اله العالمین ابی القاسم محمد و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین المعصومین المکرمین. مناسبت تشکیل این جلسه کاملاً روشن است، بزرگداشت شخصیتی گرانقدر و بزرگ، شخصیت والایی که نام بزرگش در تاریخ انقلاب اسلامی می‌درخشد. آقای بزرگی که تمام عمر خودش را، چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب در جهت اعلای حق صرف کردند. برادر گرامی‌ام حضرت آیة‌الله ری‌شهری بخشی از فضایل این مرد بزرگ را بیان کردند که البته جزیی از برجستگی‌های ایشان بود، آشنایی بنده با ایشان و ارادتم به ۵۲ سال قبل از این برمی‌گردد که در خدمت برادر عزیزم جناب آقای ری‌شهری در محضر این بزرگوار در مدرسه علوی مربوط به مرحوم آیة‌الله گلپایگانی تحصیل می‌کردیم و همان طور که ایشان اشاره کردند شب‌های جمعه تشریف می‌آورند و برای طلاب آن مدرسه، که مدرسه‌ی پربرکتی هم بود و محصولات خوبی داشت، تعدادی‌شان شهید شدند، برجستگانی‌شان هم الان هستند از جمله رئیس‌جمهور محصول این مدرسه است، خود حضرت آقای ری‌شهری همین طور، و دیگران. در خدمت ایشان بودیم و از بیانات و مواعظ گرم و مؤثر ایشان استفاده می‌کردیم، از کسانی بودند که به تعبیر حدیث شریف، «يُذَكِّرُكُمُ‏ اللَّهَ‏ رُؤْيَتُهُ»۱‏؛ انسان نگاه به آن چهره‌ی نورانی می‌کرد به یاد خدا می‌افتاد. در همان قبل از انقلاب با تسلبی که ایشان داشتند برای اسلام و معارف دین و مبارزه با طاغوت، تبعیدشان می‌کردند، از جمله‌ جاهایی که ایشان را به تبعید فرستادند شهر ما گلپایگان بود و من خوب خاطرم هست که یک روزی به ما خبر دادند که آقا را آوردند شهربانی و اینجا قرار است بماند به عنوان تبعید، بنده سراسیمه به کلانتری رفتم، کاری نداریم که با آن بزرگوار آن مأموران طاغوتی چه کردند، ایشان را از شهربانی به منزل‌مان آوردیم و در منزل ما حدود یک ماهی توقف داشتند و زندگی می‌کردند تا منزل مناسبی برای ایشان پیدا شد و به آنجا رفتند. در این مدتی که میزبانش ما بودیم خدای من شاهد است ذره‌ای در این مسئله اقرار نیست سحرها که می‌شد من احساس می‌کردم بیدار می‌شدند، چه راز و نیازی با خدا داشت این مرد، گریه‌های شبانه‌اش، راز و نیازش با پروردگارش، روزهای اول من یادم هست که بستری برای ایشان می‌انداختم که شب راحت بخوابند، یکی دو شب که گذشت به من فرمود که شب‌ها برای استراحت من، این بستر را پهن نکن عرض کردم چرا خب! شب راحت بخوابید. فرمود وقتی که این بستر نرم زیر من باشد و من روی آن استراحت کنم خوابم سنگین می‌شود و از برنامه‌های شبانه‌ی خودم می‌مانم. در تمام زندگی‌اش زهد، تقوا، خداترسی و در عین حال یک مبارز با قبول مسئولیت‌های سنگین، بعد از انقلاب ریاست مجلس خبرگان، ریاست جامعه‌ی مدرسین و خداوند به ایشان عنایت کرده بود از بیانی روان، شیوا و مؤثر برخوردار بود، آنگاه که برای طلاب محترم درسی می‌گفتند، اخلاقی می‌گفتند، همه‌ی چشم‌ها به دهان ایشان دوخته بود و با همه‌ی وجود اسقا می‌کردند، گوش می‌دادند. مؤثر بود، ‌یک استاد اخلاق به تمام معنا، که الان جای امثال ایشان خالی است. و خب آنچه که باید بشود شد و هر کسی و هر انسانی «كُلُ‏ نَفْسٍ‏ ذائِقَةُ الْمَوْتِ»۲. بالاخره باید برود.

کاری که کردند آقایان و امسال برای این بزرگوار بزرگداشت گرفتند کار بسیار پسندیده‌ای است، امثال جناب آقای مشکینی شناسنامه‌ی ما هستند، اینها برجستگانی هستند که در حوزه به عنوان یک نماد روشن و بزرگ به دنیا معرفی شدند و می‌شوند و ما باید تکریم کنیم، زنده و مرده هم ندارد، به همین مناسبت دست‌اندرکاران محترم برگزاری این همایش به محضر حضرت آقا رسیدند برای اعلام برنامه‌هایشان، این را هم عرض بکنم که هر ساله تابستان که می‌شد و حوزه تعطیل می‌شد ایشان هجرت می‌کردند چند ماهه به تهران و یک منزلی در جایی داشتند جزء اولین برنامه‌های حضرت آقا این بود که به دیدن ایشان بروند، غالباً و نوعاً بلکه همه‌ی موارد بنده هم حضور داشتم، به اتفاق ایشان و در خدمت ایشان می‌رفتیم به دیدن جناب آقای مشکینی. خانه‌ای بسیار ساده، زندگی‌ای بسیار ساده و زاهدانه و همین طور که اشاره کردم از دقایق عمرش و فرصت‌هایش استفاده می‌کرد و این بود نتیجه‌ی این نظم و دقت که امروز رونمایی می‌شود این کتاب‌ها و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. آن زمان مشغول ترجمه‌ی قرآن بودند، حتی می‌گفتند اگر کسی از این ترجمه ایرادی بگیرد من جایزه می‌دهم. لابد یادتان هست جناب آقای ری‌شهری!؟ و یک نیم ساعت یا بیشتری که آقا آنجا تشریف داشتند آن قدر صمیمانه، آن قدر باصفا آن جلسه برگزار می‌شد، در هر صورت خدمت آقا رسیدند آقایان و این فرمایشات متن صحبت‌هایی است که ایشان کردند، من برایتان می‌خوانم.

بسم‌الله الرحمن الرحیم

راجع به مرحوم آقاى مشکينى رضوان‌الله عليه، همان طور که جنابعالی اشاره کردید، شايسته است که از ايشان تجليل بشود. آقاى مشکينى رحمة الله علیه ـ در زمان حياتشان من اين را اعتقاد داشتم، الان هم بر همان اعتقاد هستم ـ يک آدم بى‌بديل بود؛ يعنى ما حقاً و انصافاً، هيچ‌کس ديگر را با اين جامعيت در خصوصيات مختلف، در بين بزرگان روحانى‌مان نداريم. انصافاً يک مرد بى‌بديل و بى‌نظيرى بود.

 خب سال‌هاى متمادى هم ايشان در صحنه حضور داشته. از سال ۴۱ ايشان وارد صحنه‌ی‌ مبارزات بودند. و من اين جمله را مکرر نقل کرده‌ام از مرحوم آقاى حائرى رضوان‌الله‌عليه (حضرت آيةالله شيخ مرتضی حايری يزدی)؛ خود آقاى حائرى هم براى من نقل کردند ـ همان سال ۴۱، ۴۲ ـ [که] يک صحبتى با مرحوم آقاى گلپايگانى می‌کردند؛ مرحوم آقاى گلپايگانى فرموده بودند که من چهل سال به گردن اين حوزه حق دارم ـ که خب، حق هم همين است ـ ايشان می‌گفتند، من گفتم خب حاج ميرزا على مشکينى هم بيست سال به گردن اين حوزه حق دارد.

 اين مال سال ۴۲ است؛ يعنى اهميت شخصيت آقاى مشکينى را آدم اين‌جورى می‌تواند بفهمد، که کسى مثل مرحوم حاج آقا مرتضى حائرى ـ با آن رتبه و مقام علمى و مخصوصاً با آن آبرويى که ايشان در حوزه داشت، درباره‌ آقاى مشکينى يک چنين تعبيرى می‌کردند.

 به هر حال، هم خوب است آثار ايشان منتشر بشود، هم اين تفسير ـ من اطلاعى نداشتم از اين‌که اين تفسير از قلم آقاى مشکينى صادر شده، حالا هم که جناب آقاى استادى قبول زحمت کردند که دنباله‌ی‌ آن را تمام بکنند ـ قاعدتاً چيز خوبى خواهد بود؛ سليقه‌‌ی آقاى مشکينى اين‌جورى بود.

آدم بسيار خوش‌سليقه‌[اى بود]؛ ايشان علاوه بر جهات علمى و اخلاقى و سياسى و تقوايى و مانند اين‌ها، بسيار اهل ذوق و اهل سليقه و مانند اين‌ها بودند.

اميدواريم ان‌شاءالله خداوند کمک کند و تأييد کند شما را؛ اين‌کار هم به بهترين وجهى ان‌شاءالله انجام بگيرد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

۱. الکافی، ج ۱، ص ۳۹.

۲. سورۀ آل عمران، آیۀ ۸۵؛ سورۀ انبیاء، آیۀ ۳۵؛ سورۀ عنکبوت، آیۀ ۵۷.