تاريخ : 9/7/2014 12:00:00 AM
کد مطلب: 258
نرم‌افزار مجموعه آثار همایش بزرگداشت آیة الله میرزا علی مشکینی

نرم‌افزار مجموعه آثار همایش بزرگداشت آیة الله میرزا علی مشکینی

این نرم‌افزار به سفارش مؤسسه حکمت اهل بیت(ع) و مؤسسۀ علمی ـ فرهنگی دارالحدیث، از سوى مركز تحقيقات كامپيوترى علوم اسلامى طراحى و توليد شده است.

محتوای این نرم‌افزار، آثار تولیدی کاغذی (مکتوب) دبیرخانۀ همایش بزرگداشت آن عالم ربانی است که در سه بخش‌ عرضه شده است: الف. مجموعه آثار آية الله‏ مشکينى؛ ب. گفتارهای آیة الله مشکینی؛ ج. يادنامه آية الله‏ مشکينى.

بخش اصلی نرم‌افزار «كتاب‌خانه» است كه شامل دو قسمت «نمایش» و «جستجو» است.

در قسمت نمایش، مى ‏توان به تمام آثار موجود در برنامه دست پيدا كرد؛ به طورى كه متن كامل كتب موجود در نرم ‏افزار و امكانات مربوط به هر بخش به نمايش گذاشته مى ‏شود. انتخاب فهرست درختى و گزينشى و ارتباط دو سويه آن با متن را مى‏ توان از ويژگى‏ هاى مهم بخش نمايش برشمرد. استفاده از رنگ‏ هاى متمايز براى هر متن، انتخاب عنوان كتاب، جلد و صفحه، و گسترده كردن صفحه متن و بزرگ‌نمايى آن، از ويژگى ‏هاى بخش نمايش است. در این قسمت همچنين مى ‏توان به مقايسه دو متن به صورت هم‏زمان و محدود كردن دامنه كتب، ابواب و سرفصل‏ ها اقدام نمود. براى تسهيل در امر پژوهش در هنگام مطالعه منابع، تعداد ده عنوان از كتب لغت در اين بخش در اختيار محققان قرار گرفته است كه با استفاده از گزينه لغت‌نامه مى ‏توان از آنها بهره برد.

قسمت جستجو، اين امكان را به كاربران مى ‏دهد تا به صورت ساده و پيشرفته در عبارات و كلمات متون موجود در برنامه جستجو كنند. دستيابى به متون مورد نظر از طريق شماره جلد و صفحه، و ايجاد يا تغيير دامنه‏ هاى شخصى براى جستجو، از ديگر قابليت‏ هاى اين قسمت است. ويژگى »الگوسازى» نيز از ديگر توانايى‏ هاى بخش جستجو است كه با بهره‏ گيرى از خطّ ورود، مى‏ توان فهرست واژه‏ هايى را كه داراى حروف مشخصى هستند، فراهم آورد.

يكى ديگر از قابليت‏ هاى اين برنامه، اختصاص بخش جداگانه ‏اى جهت نمايش متن قرآن كريم است كه در دو قسمت «نمايش» و «جستجو» عرضه شده است.

در کنار مجموعه آثار همایش، تصاویر برگزیده‌ای از آیة الله مشکینی و نیز گزیده‌ای از درس‌های اخلاق ایشان ـ که از سوی شبکۀ سراسری رادیویی معارف تهیه و پخش شده بود ـ در بخش «نگارخانه» تقدیم علاقه‌مندان شده است.